19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаИ мажите во Македонија користат ботокси и филери, едноставно сакаат да бидат...

И мажите во Македонија користат ботокси и филери, едноставно сакаат да бидат убави-Машки Магазин

До недоглед можеме да зборуваме дали мажите треба да употребуваат ботокс… Ама едно е сигурно- светот се менува, не мирува, новите технологии, техники и медицината напредуваат со забрзано темпо, се случуваат револуции во областа и на убавината…

А убавината е релативна, но ако не се негува, нема да биде континуирана! Надворешниот изглед на мажот е предодреден од многу фактори, ама грижата за него треба да вклучува спорт, теретани и духовна наобразба. А, дека и мажите стареат е процес кој може да се забави и да се избришат брчките.

Кога може мажите да пресадуваат коса, зошто да не користат и ботокс или филери, како тоа што го прави понежниот пол… Се разбира, се е до умереноста, личната перцепција, самодвербата, стручноста. Никој со сила не ги тера мажите да прават нешта кои не ги сакаат во поглед на разубавувањето, меѓутоа ако имаат потреба од физичко надополнување на убавината, постојат решенија. Во ординацијата на Д-р Анчевски, реномирана дерматолошко естетска институција кај нас, често е посетена од мажи кои сакаат да направат нешта поврзани со нивниот изглед…

Машки Магазин со Доц. д-р Анета Кокалеска Петрушевска,

Спец. дерматовенеролог од Д-р Анчевски.

ММ. Светските трендови не нѐ заобиколуваат. Денес, како никогаш до сега мажите водат грижа за својот сопствен изглед. Не се само теретаните во прашање… Кога станува збор за негата на лицето и телото, кои третмани се барани од страна на посилниот пол?

– Не така одамна единствено прифатливо место каде што мажите оделе на естетски третмани биле берберниците. И денес има мажи кои преферираат да се задржат на тоа. Но онаа другата група која е во растечки број одбира да се грижи и негува за изгледот на својата кожа на лицето, односно телото. Мажите избираат нивните третмани да се одвиваат во ординација која се бави со естетско-корективни третмани како што е ординација д-р Анчевски. Уште од отварањето на ординацијата имало голем интерес за сите третмани кои не се разликуваат од оние кај женската популација, а кои вклучуваат, чистење на лице, ласерска трајна епилација, ласерско остранување на флеки, црвенило, кожни израстоци, естетски корекции со ботокс и филери и особено популарните третмани со мезотерапија против машка ќелавост.

ММ. Всушност, што најмногу користат нашите мажи од овие нешта и на кои делови најчесто?

– Иако поскромно почна трендот кај мажите за корекција на брчки со ботокс и филери пред 15 години кога што започна со работа ординација и низ годините сè поназначено е побарувањето на ваквите третмани. Ботоксот е често побаруван третман за корекција на брчки кај мажите. Мажите сакат да корегираат брчки околу очите, челото и меѓу веѓите. Се повеќе ботоксот се користи и за третирање на здравствени состојби како што е прекумерното потење под пазуви, дланки и стапала.

За повеќе детали Машки Магазин

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...