7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаСпасовски : Ќе казнуваме неселективно за време на полицискиот час

Спасовски : Ќе казнуваме неселективно за време на полицискиот час

Контролите се подеднакви на целата територија на Република Северна Македонија, не сакам да влегуваме во поделби, оти битката со вирусот не познава ниту вера, ниту нација, таа е опасност за сите нас, кажа министерот на почетокот на полицискиот час вечерва. Граѓаните имаат забрана за движење од 22 часот вечерва до 5 часот изутрина. Така ќе биде секоја вечер до 22 март.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во изјава за медиумите веднаш по стапување во сила на полицискиот час, апелираше граѓаните да ја почитуваат забраната за движење иако е непопуларна рестриктивна мерка. Тој најави и санкции за оние кои нема да ја почитуваат забраната. На новинарско прашање за евидентно досегашно непочитување на полицискиот час во одредени населби и градови, министерот одговори дека мерката се однесува на сите граѓани и мора да биде спроведена во целост.

„Апелирам граѓаните да ги почитуваат мерките, на тој начин ќе придонесат во борбата против ковид-19. Секако за оние кои не почитуваат ќе има прекршочни и кривични санкции. Очекувам, како што започнавме оваа вечер, заеднички да придонесеме наредните денови да имаме стабилизација на состојбата, зачувување на здравствениот систем. Убеден сум дека ќе ја добиеме оваа битка.. Контролите се подеднакво на целата територија на Република Северна Македонија, не сакам да влегуваме во поделби оти битката со вирусот не познава ниту вера, ниту нација, таа е опасност за сите нас“,кажа Спасовски.

Министерот се заблагодари на полицијата и на медиумите за кои рече дека се на првата борбена линија, како и на граѓаните кои ги почитуваат мерките.„Знаеме дека ова е рестриктивна мерка која никој не ја посакува, меѓутоа е неопходна ако сакаме да го прекинеме ланецот на ширење на вирусот ковид-19 и мора сите да се придржуваме. Сакам да се заблагодарам на сите полициски службеници кои покрај редовните задачи имаат дополнителна задача да го контролираат спроведувањето на мерките и постојано да бидат на браникот на државата, на заштитата на здравјето на граѓаните. Од мое лично име сакам да се заблагодарам и на вас, медиумите, кои сте на првата борбена линија, оти граѓаните преку вас ги дознаваат информациите и на граѓаните кои ревносно ги почитуваат мерките за заштита“рече Спасовски.

Полицискиот час стапи на сила вечерва во 22 часот и ќе трае до 5 часот изутрина

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години.

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години. До...