13.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Неготинчани мислеле дека плаќаат за нивните сметки, а парите завршувале во џебот...

Неготинчани мислеле дека плаќаат за нивните сметки, а парите завршувале во џебот на инкасаторот !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Службено лице инкасатор од Неготино се служел со парите што ги зел при наплата на сметки од граѓаните.

Предизвикал материјална штета од 250.631 денар, информираат од МВР.

Полицијата во Велес поднесе кривична пријава против лицето С. Л. (46) од Неготино, службено лице инкасатор, поради сомнение за сторено кривично дело послужување во службата, С. Д. (44) од Неготино, раководител на административното одделение, и М. А. (60) од Велес, одговорен благајник, вработени во ЈПКР „Бошава“ – Демир Капија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело несовесно работење во службата, додаваат од ресорното Министерство.

РЕКЛАМА

Од таму објаснуваат дека првопријавениот, во периодот од 2019 до декември 2020 година, кај себе чувал наплатени сметки и не доставени од повеќе корисници, кои не ги предал во разумен временски период и неовластено се послужил со парични средства што ги наплаќал од корисници – физички лица на претпријатието за комунални услуги користејќи ги за сопствени цели.

С. Д. и М. А. со искористување на својата положба и овластувањата и со неизвршување службени должности во ЈПКР го потпомагале првопријавениот, со што на претпријатието му предизвикале материјална штета од 250.631 денар.

- Реклами -