19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаРеакции- Боите на бугарското знаме во македонскиот спот за Евровизија

Реакции- Боите на бугарското знаме во македонскиот спот за Евровизија

Поради пандемијата со коронавирусот минатата година изборот за најдобра песна во Европа беше одложен, на кој требаше да не претставува струмичанецот Васил Гарванлиев со песната „You“ објавува Lider.mk.

Оваа година нашата држава на Евровизија во Ротердам, Холандија ќе ја претставува повторно тој, но со нова песна „Here i stnad“. Тој го промориваше и видеоспотот за песната.

Откако го промовираше, во јавноста се појавија негативни реакции и критики.

Имено, во видеоспотот во позадина во еден од кадрите се појавуваат вертикално боите бела, зелена и црвена, односно поточно, боите на знамето на Бугарија. Единствена разлика е тоа што на бугарското знаме се вертикално поставени боите.

 

Поткрепувајќи се на фактот дека секоја песна и нејзин видеоспот кои се наменети за настап на Евровизија, треба да ја претставуваат државата од која што доаѓаат, односно видеоспотот да асоцира на некоја симболика на државата која што ја претставува, тоа во видеоспотот на песната која ќе ја претставува Македонија на Евровизија не е случај, напротив асоцира на симболики на наша соседна држава.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...