19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПовторно полициска акција: Во скопското село Крушопек затворен стриптиз бар, исто така...

Повторно полициска акција: Во скопското село Крушопек затворен стриптиз бар, исто така во центарот на Скопје прекината се големи журки во две познати кафулиња…

Во вчерашната акција на Пазарниот инпекторат затворени се пет објекти во Скопје – четири кафеани и една игротека. Меѓу затворените е и еден бар со стриптизети во скопското село Крушопек. Барот бил полн, воопшто не се почитувале протоколи и работно време, а згора на сè инспекторите начекале и неколку стриптизети кои ги забавувале гостите.

Угостителски  објект е затворен и во ТЦ „Мавровка“, а исто така казнета е и игротека каде се славело роденден со повеќе славеници.

„Тоа што синоќа го видовме на терен беше како воошто да нема пандемија“, вели директорот на Пазарниот инспекторат Стојко Пануновски.

ПАЗАРНИОТ ИНСПЕКТОРАТ ПРЕКИНА ГОЛЕМИ ЖУРКИ ВО ДВЕ ПОЗНАТИ СКОПСКИ КАФУЛИЊА

„Полни локали, млади луѓе безгрижно се забавуваат со гласна музика, играат и пејат. Во центарот на Скопје ги затворивме локалите ‘Интермецо‘ и ‘Три кичен‘. Казната е забрана за работа од 10 до 30 дена, парична казна од 5.200 евра, како и прекршочна пријава. Знаеме дека на многу места не се почитуваат протоколи и ако сега не сме интервенирале, ќе дојдат на ред и тие. Ние сме тука, не одиме никаде и постојано сме и ќе бидеме на терен“, вели директорот Пауновски.

Гостите кои биле начекани во кафулињата не се казнети бидејќи инспекторите за да можат навреме да делуваат, не ја чекале полицијата, туку влегле сами, без асистенција. Пазарниот инспекторат не може да изрекува казни на физички лица, туку само на правното лице и да го затвори објектот. Гостите може да ги казни само полицијата по основ непочитување на ковид протоколи, но во вчерашната акција полиција немало.

Според ковид протоколите за работа на угостителските објекти, забрането е да се прават забави, да има жива музика и да се пушта гласна музика. Забрането е стоење на шанк и на високи маси (коњопои), на маса може да седат само по 4 лица и треба да се одалечени на 1,5 метар. Но, состојбата низ локалите изминатиот месец е сосема друга, никаде не се почитуваат протоколи и се прават забави.

Вчера во земјава беа регистрирани 1.031 случаи на ковид-19, а починаа 20 лица. Во моментов активни се 11.641 случаи.

сдк.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...