1.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаГруби во Косово, ќе бара помош за пописот

Груби во Косово, ќе бара помош за пописот

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска ќе престојува во еднодневна посета на Приштина.

Групата ќе оствари средба со лидерите на политичките партии, Вјоса Османи, Енвер Хоџај, Лумир Абдиџику, Рамуш Харадинај, Фатмир Лимај и претседателот на Здружението за деца без родители на Балканот, Халил Кастрати.

Тема на разговор на состаноците ќе биде пописниот процес во Република Северна Македонија, се вели во најавата.

Косовскиот политичар Албин Курти, чија партија победи на неодамнешните парламентарни избори, влера упати повик до Албанците од Македонија кои се во странство да се самопопишат.

Тој објави видео на Фејсбук во кое ја повикува албанската дијаспора од Македонија да се регистрира на пописот и објави линк до веб страницата на Државниот завод за статистика.

Курти вели дека во согласност со македонскиот Устав, политичките права во земјата ги диктираат бројките и затоа регистрацијата на пописот е исклучително важна објавува Фактор .

Извор Фактор

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...