22.8 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Свет КУРТИ ОД КОСОВО ЈА ПОВИКА АЛБАНСКАТА ДИЈАСПОРА ОД МАКЕДОНИЈА ДА СЕ РЕГИСТРИРА...

КУРТИ ОД КОСОВО ЈА ПОВИКА АЛБАНСКАТА ДИЈАСПОРА ОД МАКЕДОНИЈА ДА СЕ РЕГИСТРИРА НА ПОПИСОТ

Translate (Eng):[gtranslate]

Косовскиот политичар Албин Курти, чија партија победи на неодамнешните парламентарни избори, денеска објави видео на Фејсбук во кое ја повикува албанската дијаспора од Македонија да се регистрира на пописот и објави линк до веб страницата на Државниот завод за статистика.

Курти во видеопораката вели дека согласно македонскиот Устав, политичките права во земјата ги диктираат бројките и затоа регистрацијата на пописот е исклучително важна. Понатаму, тој вели дека „политичката застапеност, капиталните инвестиции, вработувањата, распределбата на буџетот, субвенциите за земјоделците, стипендиите за ученици и студенти, донациите за општините и слично зависат од бројот граѓани на двете најголеми државотворни заедници на Северна Македонија“.

sdk.mk – Сакам да Кажам 

РЕКЛАМА
- Реклами -