17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче: За да ви докажам дека вакцината на Астра Зенка е...

Венко Филипче: За да ви докажам дека вакцината на Астра Зенка е безбедна ќе се вакцинирам прв јас.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче рече денеска дека ќе се вакцинира со вакцината на АстраЗенека, таа за која имаше најмногу сомнежи околу компликациите кои евентуално ги предизвикува по апликацијата.

„Да дефинитивно, рече денеска Филипче на прашањето дали би се вакцинирал прв со таа вакцина.

Тој вчера најави дека вакцините од АстраЗенека очекува да стигнат меѓу 31 март и 15 април.

РЕКЛАМА

Таа е прва вакцина која ќе стигне во Македонија преку Ковакс системот. Министерот рече дека сака да ги увери граѓаните дека секоја вакцина што ќе стигне во Македонија е безбедна.

За ставот на Европската агенција за лекови дека вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна, министерот Филипче посочи, дека во однос на оваа вакцина посебно водат сметка и за тоа што го кажуваат националните агенции во ЕУ, кои времено го запреа вакцинирањето и ги следат сите релеватни истражувања. Во врска со антителата, министерот рече дека сме во ситуација каде бројни испитувања точно да се утврди како и на кој начин ќе се вакцинираат луѓето кои прележале ковид, дали со една доза.

- Реклами -