17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Свет Се огласи Белата Куќа: Претседателот Бајден падна откако дувна силен ветар.

Се огласи Белата Куќа: Претседателот Бајден падна откако дувна силен ветар.

Translate (Eng):[gtranslate]

По повод денешниот пад на американскиот претседател eо Бајден, кој падна при искачување на скалите на претседателскиот авион, објави и Белата куќа.

Портпаролката на Белата куќа, Карин Jeanан-Пјер, исто така зборуваше за падот на Бајден и им изјави на новинарите дека Бајден се чувствува добро.

Таа посочи дека силниот ветер во воената база Ендрус, близу Вашингтон, можеби предизвикал пад, објави Ројтерс.
„Надвор е многу ветровито. Претседателот е 100 процентен добар“, одговори Jeanан-Пјер на прашањето за сопнувањето на Бајден.
Кон крајот на ноември, Бајден скрши коска на ногата додека си играше со едно од неговите кучиња.

РЕКЛАМА

Со 78 години, Бајден е најстариот претседател кој стапи на должноста во историјата на САД кога влезе во Белата куќа на 20 јануари.

- Реклами -