7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаФилип Иванов: Следниот пат кога ќе пуштаме 100 денари за лекување на...

Филип Иванов: Следниот пат кога ќе пуштаме 100 денари за лекување на некое детенце, нека ни биде ова пред очи

Ви пренесуваме ФБ статус од Филип Иванов…

Следниот пат кога ќе пуштаме 100 денари за лекување на некое детенце, нека ни биде ова пред очи. Следниот пат кога ќе даваме корка леб на некој изгладнет наш сограѓанин, нека ни биде ова пред очи.

Следниот пат кога ќе ја видиме очај ната состојба во некои од училиштата, болниците и касарните низ Македонија, нека ни биде ова пред очи. Следниот пат кога ќе ни текне колкава е социјалната помош во државата, нека ни биде ова пред очи.

Следниот пат кога ќе нè убедуваат дека е кр иза, па државата нема пари за ова или она, нека ни биде ова пред очи.

Иако листата може да продолжи до недоглед, за крај, следниот пат кога ќе ги чуеме нашиве политичари (со чест на исклучоци) да го „хвалоспеваат“ НАТ О и наводните придобивки од нивното друштво, нека ни текне дека сега чекаме вакцини и помош од Русија и Кина, а ова повторно нека ни биде пред очи.

 

 

Како потсетник дека денес таа организација не е ништо друго освен капиталистичка вое на машинерија, заинтересирана само за пари и моќ, што попатно ја има пролеано кр вта на стотици илјади невини луѓе и деца.

Па ако дојде ред, ќе ја пролее и нашата, или во најмала рака – нема да мрдне со прст додека некој друг го прави тоа, за нивните интереси, се разбира…

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...