19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЖителите на село Лактиње општина Дебрца креираа снежна скулптура со ликот на...

Жителите на село Лактиње општина Дебрца креираа снежна скулптура со ликот на Дејан Војвода.

Дејан Димитров, познат како Дејан Војвода – роден на 22 март 1873 во село Лактиње (Дебрца, охридско), бил охридски војвода на ВМОРО, учесник во Илинденското востание. Бил најсмелиот и најпознат војвода во Деб`рца, заштитник на месното население. Во 1912 година со измама е фатен од Турците, ѕверски измачуван и свирепо убиен кај месноста Опчели во близина на селото Песочани (Деб`рца, охридско). Старите илиндненци од Деб`рца раскажувале дека она што големиот војвода го преживеал тие денови не можат да го издржат и најсилните мажи.

Турците му ги кршеле забите еден по еден, му ги корнеле мустаќите. За да го понижат пред народот на Деб`рца кој во него гледал како на Господ, на устата му ставиле алка и како мечка го воделе од село во село. Откако така го прошетале низ Деб`рца го однеле на висока карпа над една рекичка во околината на селото Песочани. Таму го врзале со јаже за половината и го спуштале во водата, се додека не се онесвестил. На крајот го качиле на еден лисник и жив го запалиле.

Во негова чест жителите на село Лактиње и ден денес го почитуваат ликот и делото на овој војвода, па затоа во негова чест со нивните вешти раце изработија и снежна скулптура со неговиот лик.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...