23.1 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Пожарникарот Александар од Штип донесе животна одлука: Ја напуштa работата и животно...

Пожарникарот Александар од Штип донесе животна одлука: Ја напуштa работата и животно се посветува на хуманитарната активност.

Translate (Eng):[gtranslate]

Поранешниот пожарникар Александар Горгиевски изминатиов период е докажан како е еден од најголемите хуманисти во Република Македонија. Тој неодамна замина сам по серијата земјотреси кои ја зафатија Хрватска, во кои особено настрада град Петриња, пожарникарот од Штип, Александар Ѓорѓиевски објави на социјалните мрежи дека доброволно заминува за Хрватска да им се стави на располагање на своите хрватски колеги и тоа сам не сакајќи никој да му се придружи од Македонија.

-Ги информирав моите шефови дека од први април комплетно се посветувам на мојата хуманитарна организација, која ќе биде пример како се работи во интерес на сиромашниот македонски народ, со дела, а не со празни зборови. Си дадов оставка од моето работно место во компанија за обезбедување а предходно бев вработен 10 години како пожарникар, и мислам дека со овој чекор ќе бидам многу покорисен за моето општество – информира Горгиевски, кој деновиве за само седум часа успеа да ја заврши акцијата за помош на самохран татко од Штип, кому му беше среден и опремен домот, доби храна, облека, мебел и бела техника, и од денес неговото дете оди во градинка, а тој започна со работа.

РЕКЛАМА
- Реклами -