7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаПожарникарот Александар од Штип донесе животна одлука: Ја напуштa работата и животно...

Пожарникарот Александар од Штип донесе животна одлука: Ја напуштa работата и животно се посветува на хуманитарната активност.

Поранешниот пожарникар Александар Горгиевски изминатиов период е докажан како е еден од најголемите хуманисти во Република Македонија. Тој неодамна замина сам по серијата земјотреси кои ја зафатија Хрватска, во кои особено настрада град Петриња, пожарникарот од Штип, Александар Ѓорѓиевски објави на социјалните мрежи дека доброволно заминува за Хрватска да им се стави на располагање на своите хрватски колеги и тоа сам не сакајќи никој да му се придружи од Македонија.

-Ги информирав моите шефови дека од први април комплетно се посветувам на мојата хуманитарна организација, која ќе биде пример како се работи во интерес на сиромашниот македонски народ, со дела, а не со празни зборови. Си дадов оставка од моето работно место во компанија за обезбедување а предходно бев вработен 10 години како пожарникар, и мислам дека со овој чекор ќе бидам многу покорисен за моето општество – информира Горгиевски, кој деновиве за само седум часа успеа да ја заврши акцијата за помош на самохран татко од Штип, кому му беше среден и опремен домот, доби храна, облека, мебел и бела техника, и од денес неговото дете оди во градинка, а тој започна со работа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...