17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Додека ние се караме дали да има, или да нема попис- Рама...

Додека ние се караме дали да има, или да нема попис- Рама ги повика македонските државјани од дијаспората да се самопопишат

Translate (Eng):[gtranslate]

Албанскиот премиер Еди Рама го пречека вицепремиерот Артан Груби со транспарент за пописот.

„Задоволство е што денес во Тирана остварив средба со албанскиот премиер Еди Рама.

Господинот Рама ме пречека со интересна порака, тој имаше напишано на еден бел лист: census.stat.gov.mk

РЕКЛАМА

Почестен за овој братски прием од страна на г. Еди Рама со кого разговаравме за билатералните односи меѓу Македонија и Албанија, но и за спорот што во последните месеци е реактуализиран меѓу РМ и Бугарија, но без да заборавиме да поразговараме и на темата за интеграција на нашите земји во Европската Унија.

Разменивме мислења и за Коридорот 8, проект за кој г. Рама рече дека во Албанија тоа е владин приоритет бидејќи е во интерес на земјата, но и на целиот регион. Во оваа прилика го информирав албанскиот премиер дека и во Македонија се работи на што поскоро завршување на изградбата на овој коридор.

Со г. Рама разговаравме и за важноста на процесот на регистрација на ДИАСПОРАТА каде што во оваа прилика г. Рама апелираше до дијаспората на РМ да одговори што е можно повеќе на процесот на регистрација, бидејќи со оваа акција тие исполнуваат морална и национална обврска“, напиша Груби на Фејсбук.

извор: ФБ Артан Груби

- Реклами -