31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет За првпат се вработи Принцот Хари, неговата работа е да помогне во...

За првпат се вработи Принцот Хари, неговата работа е да помогне во процесот на носење одлуки..

Translate (Eng):[gtranslate]

Принцот Хари се вработи во сатртап компанија во Силиконската долина. Ова е негова прва работа за која тој ќе биде платен и конечно ќе почне да заработува, пишуваат американските медиуми. Хари ќе биде дел од компанијата BetterUp Inc, компанија што разви апликација којашто нуди професионални обуки, советување и менторство.

„Мојата желба е да им помагам на луѓето и позитивно да влијаам на нивните животи“, рекол Хари за американските медиуми, запрашан за неговата нова работа и додал: „Проактивното учење нуди бесконечни можности за личен развој, ја зголемува свесноста за околината и севкупно, нуди подобар живот“, рекол принцот.

Неговата улога во компанијата е да помогне во процесот на носење одлуки за стратегиите визани со апликацијата, но и во однос на донациите што ќе ги прави компанијата, хуманитарните гестови и слично.

РЕКЛАМА

За потсетување, принцот Хари пред околу една година се пресели во Америка со семејството. Тој, Меган и неговиот син Арчи живеат во Калифорнија. Откако си заминаа и најавија дека нема да ги исполнуваат кралските должности, семејството, наводно, го прекина нивното финансирање, а Хари и Меган сега живеат од наследството што Хари го добил од неговата мајка и од парите што Меган ги заработила во времето кога беше актерка.

- Реклами -