17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Лекот против вошки ивермектин не е за третман на Ковид-19, порачува европскиот...

Лекот против вошки ивермектин не е за третман на Ковид-19, порачува европскиот регулатор

Translate (Eng):[gtranslate]

Лекот ивермектин не треба да се користи за лекување на Ковид-19 надвор од клиничките испитувања, порача Европската агенција за лекови (ЕМА).

Како што пишува весникот Гардијан, повеќе месеци наназад ивермектинот се посочува како чудотворен лек против коронавирусот.

ЕМА објасни дека ги разгледале најновите докази за употребата на ивермектинот како превенција и третман на Ковид-19 и заклучиле дека дополнителните податоци не ја поддржуваат неговата употреба против коронавирусот надвор од клиничките испитувања.

РЕКЛАМА

Агенцијата со седиште во Амстердам соопшти дека не добила документи со кои се одобрува употреба на лекот, кој долго време се користи за лекување на некои паразити, вклучително и вошки.

Според ЕМА, потребни се дополнителни истражувања за да се утврди неговата ефикасност против коронавирусот. Лабораториските тестови откриле дека лекот може да ја блокира репликацијата на вирусот кој предизвикува Ковид-19, но со многу повисока концентрација на ивермектин. Токсичните последици од тие повисоки дози не можат да се исклучат, додава Агенцијата.

инфо.мк

- Реклами -