1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаЈанушев: Да беше ВМРО на власт до сега ќе испратеше100 луѓе по...

Јанушев: Да беше ВМРО на власт до сега ќе испратеше100 луѓе по вакцини, и ќе донесеше.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, во утринската емисија на ТВ Алфа го критикуваше јавното здравство и напомена дека неговата партија доколку беше на власт досега ќе испратеше десетици посредници за да обезбедат договори за побрзо пристигнување на вакцините против Ковид-19.

„ВМРО-ДПМНЕ да ја имаше оваа ситуација и да беа тие што ќе раководат со државава досега ќе имавме вакцини. Значи дали ќе имаше 50, 100 луѓе што ќе беа пратени на сите страни на светот, дали негде ќе требаше да се молиме, да не знам што да правиме, досега ние ќе имавме вакцини. Ова е ненормална ситуација кога нема држава каде што веќе неколкукратно луѓето не се извакцинирани“, изјави поранешениот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Канушев додаде дека и останатите сегменти од јавното здравство, кое треба да се бори со Ковид-19, е запуштено, како што се капацитетите со креветите за сместување, протоколите кои треба да се почитуваат, заштитните материјали за самите здравствени работници, кислородната поддршка, итн.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...