29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаМендух Тачи: Ви зборувам како лекар, најсилно оружје да се спречи ова...

Мендух Тачи: Ви зборувам како лекар, најсилно оружје да се спречи ова е строг карантин од 20 дена, а најдобро е вакцинацијата…

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека најсилното решение за спречување на коронавирусот е строг карантин од најмалку 20 дена, а смета дека најдоброто решение за вирусот е вакцината.

„Како лекар ќе зборувам. Јас сум за карантин најмалку 20 дена. Строг карантин. Од прилика полициски час, и да се дозволи само купување на намирници. Најсилното оружје за коронавирусот е карантинот, а најдоброто е вакцината“, изјави Тачи, коментирајќи зошто Македонија има проблем со набавка на вакцините:

„Затоа што сме мали и слаби, затоа што имаме проблем со двоен стандард“, вели Тачи.

Тој смета дека Србија и Албанија „глумат“ со вакцините, и вели дека ние треба да се останеме кон западот за вакцините.

„Тоа што Србија и Албанија го прават е глумење со вакцините. Убаво рече претседателката на ЕУ зошто Русија не ги вакцинира своите луѓе, а нуди вакцини на ЕУ? Тоа е тешка пропаганда. Истото го прави и Вучиќ кој нуди 5 илјади вакцини на БИХ. За жал и Еди Рама, има 10 илјади вакцини и нуди 1000 на Косово. Претпочитам да останеме на западниот партнер. Имаат многу подобар морал од истокот како Кина, Русија или Србија“, рече Тачи.
Извор: Тв 21

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...