2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаГруби и Пандели Мајко - После пописот албанското знаме да биде државно...

Груби и Пандели Мајко – После пописот албанското знаме да биде државно во Македонија-Овој попис е за права на албанците

Вицепремиерот Груби кој отиде и во Албанија да побара помош за пописот во Македонија вчера се сретна со поранешниот премиер на Албанија Пандели Мајко.

Тие во заедничката изјава ги повикаа сите државјани  кои се со албанско етничко потекло а живеат надвор од границите на Македонија што помасовно да се попишат .

Ако излезете повеќе од 50% тогаш албанското знаме мора да биде државно во Македонија.

Во тоа се надоврза и Груби кој рече дека овој попис не е повеќе статистика туку политичка борба на албанците и колку повеќе попишани во дијаспората толку поголеми права

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...