25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Груби и Пандели Мајко - После пописот албанското знаме да биде државно...

Груби и Пандели Мајко – После пописот албанското знаме да биде државно во Македонија-Овој попис е за права на албанците

Translate (Eng):[gtranslate]

Вицепремиерот Груби кој отиде и во Албанија да побара помош за пописот во Македонија вчера се сретна со поранешниот премиер на Албанија Пандели Мајко.

Тие во заедничката изјава ги повикаа сите државјани  кои се со албанско етничко потекло а живеат надвор од границите на Македонија што помасовно да се попишат .

Ако излезете повеќе од 50% тогаш албанското знаме мора да биде државно во Македонија.

РЕКЛАМА

Во тоа се надоврза и Груби кој рече дека овој попис не е повеќе статистика туку политичка борба на албанците и колку повеќе попишани во дијаспората толку поголеми права

 

- Реклами -