9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Д-р Беќаровски: И ова лето нема да се оди на годишен одмор

Д-р Беќаровски: И ова лето нема да се оди на годишен одмор

Translate (Eng):[gtranslate]

И ова лето нема да има одење на годишен одмор, изјави токсикологот д-р Нико Беќаровски во гостувањето во „Студио 10“ на ТВ24.

Според д-р Беќаровски, новиот пик се очекува од 7 до 10 април.

Сега кога тестираме, се чудиме кога ќе добиеме негативен резултат. Порано бевме уплашени кога ќе добивме позитивен резултат, а сега сме изненадени ако тестот е негативен, па велиме да не е грешка, нека се повтори тестот за два-три дена, вели д-р Беќаровски.

РЕКЛАМА

Според него, брзите тестови е добро што се прават, но пациентите не треба да форсираат веднаш да ги прават, ако биле во контакт со заразено лице.

Брзиот тест е релевантен ако се појават симптоми. Не треба да се тестира некој ведаш ако бил во контакт со заразен, треба да се почека три до пет дена за се развијат симптоми и тогаш да се тестира, зошто ќе добие лажно негативен тест, изјави д-р Беќаровски.