11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветМАНИЈАК ОСУМ МЕСЕЦИ ЈА ПРОГОНУВАЛ МИНИСТЕРКАТА: Испливаа вознемирувачките пораки што и ги...

МАНИЈАК ОСУМ МЕСЕЦИ ЈА ПРОГОНУВАЛ МИНИСТЕРКАТА: Испливаа вознемирувачките пораки што и ги праќал на Кисиќ

„РНК вакцината нема да ја направи белградската кобила дама од Белград“, е само една од низата навредливи пораки што ги испрати извесен Симон Симоновиќ од Норвешка до Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, српска министерка за труд, вработување, ветерани и социјални работи, пишува Курир.рс.

Агонијата на членот на Владата на Србија, кој е и дел од Кризниот штаб за борба против коронавирусот од почетокот на пандемијата, траеше повеќе од осум месеци, а за тоа време Симоновиќ и пишувал разни обвинувања, брутални навреди и закани.

Токму поради сето ова и стравот дека може физички да и наштети на министерката, членовите на Агенцијата за безбедност го уапсиле откако пред неколку дена со авион долетал од Норвешка во Белград. Симоновиќ е обвинет за прогон на министерката Кисиќ Тепавчевиќ.

Првата порака и ја испратил на 20 јули минатата година. Во таа порака, ја обвинил Тепавчевиќ за учество во фалсификување на информации заради, како што рекол, евтини политички поени.

„Силно ве советувам да не учествувате во фалсификување на информации заради евтини политички поени на некои други луѓе. Малите придобивки што ги имате сега нема да вреди да се влечете по улиците на одговорните и не ми е јасно зошто трчате секој ден да бидете меѓу нив. Треба да бидете личност со интегритет и експертиза. Со почит. Симон Симоновиќ“, стои во пораката.

Петнаесет дена подоцна, на 5 август, тој и испратил нова порака во која, од чист мир, започнал да ја навредува и да и се заканува.

„Мислите дека сте недопирливи? Мој совет до вас е да не се мешате со народот, освен ако имате намера да побегнете назад во Требиње / Билеша. Ако мислите дека ова ќе ве помине, знајте дека има такви на кои ни Вучиќ, ниту грнчарот Гашиќ не можат да им сторат ништо“, напишал Симоновиќ.

Бидејќи Кисиќ Тепавчевиќ не реагирала на обвинувањата, заканите или навредите, Симоновиќ продолжи да ја малтретира и прогонува секој пат, измислувајќи нови грозоморни лаги против неа.

„Ме повика твојот сосед од Босна. Тој ме замоли да ти го кажам следново: Тој вели  вакцината РНК нема да направи белградска дама од бела кобила. Не знам што значи тоа, но ми се чинеше дека е упатено до вас“, стои во пораката што Симоновиќ и ја испратил на министерката на 23 декември.

Веднаш штом слетал во Белград, и поради малтретирањата, прогоните и заканите, Симоновиќ бил уапсен, исто како и секој што на кој било начин упатува закани и прогони во кое било време, не само во Србија, туку и на кое било место во светот , би бил уапсен.

 

Извор и фото Фактор.мк  Курир.рс и Ало.рс

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...