Уште една трагична вест ја потресе Македонија: Познатиот актер Љуран Ахмети – ја изгуби битката со корона вирусот

46-годишниот меѓународно реномиран актер, Љуран Ахмети ја изгуби борбата со корона вирусот. Љуран беше дел од многу театарски претстави, играни и кратки филмови, а последните години беше дел од најгледаните турски серии.

Од 1998 година, тој играше во европскиот филм „Куклена претстава“ како и едни од главните улоги во сериите “Kurtlar Vadisi – Pusu”, “Mutlu Ol Yeter”, “Guzel Gunler”, “Son Yaz Balkanlar”, “Bahar Dallari”, “Limonata” …

Ахмети со години беше составен дел на Народниот театар во Скопје.

Љуран Ахмети е син на познат писател и публицист Џабир Ахмети, а зад себе остави ќерка, сопруга, сестра и родители.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here