22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Што бараат граѓаните да се лечат во приватни болници, кога во...

Заев: Што бараат граѓаните да се лечат во приватни болници, кога во државните болници ги имаат сите услуги и потребни лекови..

Пратеникот Димитар Апасиев денеска на седницата за пратенички прашања побара од Владата да интервенира и да ги намали цените за лекување од Ковид во приватното здравство и да се намалат екстрапрофитите на приватните болници.

На ова премиерот Зоран Заев рече дека државните болници го имале сето она што го имаат и приватните.

-Ако живеете во демократија не можете да се однесувате како во комунизам. Во приватните болници нема ништо подобро од тие во јавното здравство. Немаат инфективни одделенија, а сакале да одат граѓаните во приватните болници. Никогаш не сме се довеле до таму да нема место во јавното здравство за болен од Ковид. Болен од Ковид не плаќа ништо во јавното здравство. Што бараат сега во приватното?“, рече Заев.

Заев му замери на Апасиев за изјавата до власта дека „ќе висите заедно“ и рече дека за тоа се одговара. На тоа Апасиев му одговори дека слободно може да го одземат пратеничкиот имунитет и да го судат.

-Повелете, гонете ме, не ви се плашам. Моите очила се зелени, сакам да ми ги позајмите вашите розеви. Кога над 60.000 граѓани останаа без работа да зборувате дека условите се исти во приватни и јавни болници е срамота. Во приватните болници нема буба шваби,а не сум слушнал исто така дека таму паѓаат фекалии, реплицираше Апасиев.

фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...