26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Шабан Трстена до Филипче: Министре те молам да ги наградиш овие ангели...

Шабан Трстена до Филипче: Министре те молам да ги наградиш овие ангели во бело…

Translate (Eng):[gtranslate]

Шабан Трстена, единствениот Македонец со златен медал од Олимписки игри, објави дека пред три дена, лекувајќи се од Ковид-19, бил блиску до смртта, и побара од премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, да ги наградат медицинските лица кои се бореле за неговиот живот, но и сите останати од фелата, но и да бидат посебно одликувани.

„Ја користам можноста и моментот уште еднаш да апелирам до премиерот и целиот државен апарат, дека овие големи херои облечени во бело треба да им дадеме мотовација и бидат наградени, украсени со највисоки државни почести. Ова ќе се запишува и ќе ја кажува историјата низ вековите. Ова ќе биде меѓународна гордост на нашата мала земја, но од големо срце што знае да ги цени и наградува големите херои, во овој случај лекарите. Бог да го благослови нашиот народ. Со почит, срдечни поздрави од вашиот олимписки шампион, Ш.Т“, напиша меѓудругото Трстена на Фејсбук.

РЕКЛАМА

 

 

Освојувачот на златниот медал на Олимпијадата во Лос Анџелес во 1984 веќе 15 дена се лекува во болница и додаде дека дури од денеска се чувствува подобро и успеал да напише пофални зборови за персоналот.

- Реклами -