4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаШабан Трстена до Филипче: Министре те молам да ги наградиш овие ангели...

Шабан Трстена до Филипче: Министре те молам да ги наградиш овие ангели во бело…

Шабан Трстена, единствениот Македонец со златен медал од Олимписки игри, објави дека пред три дена, лекувајќи се од Ковид-19, бил блиску до смртта, и побара од премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, да ги наградат медицинските лица кои се бореле за неговиот живот, но и сите останати од фелата, но и да бидат посебно одликувани.

„Ја користам можноста и моментот уште еднаш да апелирам до премиерот и целиот државен апарат, дека овие големи херои облечени во бело треба да им дадеме мотовација и бидат наградени, украсени со највисоки државни почести. Ова ќе се запишува и ќе ја кажува историјата низ вековите. Ова ќе биде меѓународна гордост на нашата мала земја, но од големо срце што знае да ги цени и наградува големите херои, во овој случај лекарите. Бог да го благослови нашиот народ. Со почит, срдечни поздрави од вашиот олимписки шампион, Ш.Т“, напиша меѓудругото Трстена на Фејсбук.

 

 

Освојувачот на златниот медал на Олимпијадата во Лос Анџелес во 1984 веќе 15 дена се лекува во болница и додаде дека дури од денеска се чувствува подобро и успеал да напише пофални зборови за персоналот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...