19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Имам убава вест, Европската Унија обезбедила 600.000 вакцини, дел од тие...

Заев: Имам убава вест, Европската Унија обезбедила 600.000 вакцини, дел од тие вакцини ќе пристигнат во нашата земја.

Европската Унија обезбедила над 600.000 вакцини за Западен Балкан, а дел од нив ќе пристигнат во Македонија во април. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев, кој телефонски разговарал со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Претседателката ме извести дека ЕУ обезбедува 651.000 дози вакцини за заштита од Ковид-19 како директна помош за граѓаните на земјите од Западен Балкан, а соодветен дел од нив согласно бројот на жители во текот на април ќе пристигнат и во Северна Македонија“, соопшти Заев.

Во телефонски разговор со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен разговаравме за соработката…

Заеднички било констатирано дека европската соработка и солидарност мора да бидат на прво место во услови на глобална пандемија и загрозено јавно здравје. За време на разговорот била потврдена обостраната силна заложба за забрзана интеграција на регионот кон Унијата, напиша премиерот Заев на социјалните мрежи.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...