9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Македонците што се вакцинираа во Србија, втората доза ќе можат да...

Филипче: Македонците што се вакцинираа во Србија, втората доза ќе можат да ја примат и тука во нашата земја..

Министерот за здравство, Венко Филипче во денешното гостување на Сител изјави дека граѓаните кои се вакцинирале во Србија, ќе можат втората доза да ја примат во Македонија.

„Јас веќе утре ќе разговарам со српскиот колега Лончар да видиме дали можеме да ги добиеме податоците електронски за да ги вградиме во нашиот систем. Доколку не, ние веќе попладнево разговаравме да направиме еден модул на сегашниот сајт вакцинација за тие граѓани да можат да се пријават. Тие сигурно добиле термини за ревакцинација, но доколку некој не може, доколку некој тоа сака овде да продолжи, ние да го испланираме тоа во нашиот систем“, рече Филипче.

Викендов голем број Македонци заминаа во Србија, каде имаа шанса да се вакцинираат со вакцината на АстраЗенека.

слободен печат

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...