8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаОд среда вакцинација за повозрасните од 75 години

Од среда вакцинација за повозрасните од 75 години

Во среда почнува вакцинацијата на населението, први ќе бидат 20 илјади луѓе пријавени за имунизација повозрасни од 75 години најави министерот Венко Филипче при пристигнувањето на вакацните АстраЗенека преку Ковакс-системот.

Во Скопје локацијата за масовна вакцинација ќе биде спортскиот центар „Борис Трајковски“. Во другите градови имунизацијата ќе биде во вакциналните пунктови.

Вакцините што пристигнаа се од корејско производство, се чуваат на температура од 2 до 8 степени.

Останатите над 70 илјади дози кои во земјава треба да пристигнат преку Ковакс-механизмот се очекуваат во април. Во април се најавени и вакцини кои се помош од Европската Унија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...