7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаПоради истечена регистрација во Тетово одземени Порше, БМВ, Мерцедеси и уште 40...

Поради истечена регистрација во Тетово одземени Порше, БМВ, Мерцедеси и уште 40 возила

Во дворот на полициската станица за безбедност во патниот сообраќај во Тетово се чуваат околу 40 возила кои сообраќајните полицајци ги одзеле на определен временски период поради истечена регистрација повеќе од шест месеци. Таму се чуваат и голем број возила од скапите и луксузни марки како порше, бмв, мерцедес и други. Возилата се запленети во изминатиот период од три месеци од кога стапија на сила измените во законот за безбедност во сообраќајот.

-Поради истечена регистрација повеќе од шест месеци возилото се задржува на 90 дена. По истекот на тие 90 дена сопственикот мора да достави доказ за регистрација во полицијата за да му биде вратено возилото. Воедно за сите вакви прекршоци е предвидена е и парична казна, објаснуваат од сообраќајната полиција.

Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски кој денес беше во посета на тетовската сообраќајна полиција вели дека покрај засилени акциски контроли се спроведуваат и превентивни акции.

-Во тек е акцијата со Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот за носење на сигурносен појас и исто така имаме и други кампањи со кои се обидуваме да ја подигнеме сообраќајната култура кај граѓаните, изјави Ангеловски.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...