31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Филипче навистина точен како сат: Пристигнаа првите 24 илјади дози од вакцината...

Филипче навистина точен како сат: Пристигнаа првите 24 илјади дози од вакцината АстраЗенека

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство во Владата на Република Македонија д-р Венко Филипче се заблагадори на САД, Германија, Франција и на претставниците на УНИЦЕФ со кои бил оргнизиран транспортот на овие вакцини.

– Сега ние сме целосно посветени на системот на имунизација да се спроведе брзо и ефикасно, рече Филипче.

Тој најави дека ќе пристигнат уште вакцини во следниот период, и призна дека оваа пратка доаѓа со недели задоцнување, напоменувајќи дека сите земји се соочени со овој предизвик.

РЕКЛАМА

– Имаме најава дека ќе дојдат и други вакцини до крајот на овој месец. Ова доаѓа со недели задонување, но имајќи во предвид дека сите земји се соочени со овој предизвик, добро е што системот покажа дека функционира, и добро е што имаме сигнали дека ќе продолжи да функиоцнира на овој начин и ќе имаме информација кога ќе пристигнат вакцините и да продолжи овој континуитет, истакна министерот за здравство.

- Реклами -