4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче навистина точен како сат: Пристигнаа првите 24 илјади дози од вакцината...

Филипче навистина точен како сат: Пристигнаа првите 24 илјади дози од вакцината АстраЗенека

Министерот за здравство во Владата на Република Македонија д-р Венко Филипче се заблагадори на САД, Германија, Франција и на претставниците на УНИЦЕФ со кои бил оргнизиран транспортот на овие вакцини.

– Сега ние сме целосно посветени на системот на имунизација да се спроведе брзо и ефикасно, рече Филипче.

Тој најави дека ќе пристигнат уште вакцини во следниот период, и призна дека оваа пратка доаѓа со недели задоцнување, напоменувајќи дека сите земји се соочени со овој предизвик.

– Имаме најава дека ќе дојдат и други вакцини до крајот на овој месец. Ова доаѓа со недели задонување, но имајќи во предвид дека сите земји се соочени со овој предизвик, добро е што системот покажа дека функционира, и добро е што имаме сигнали дека ќе продолжи да функиоцнира на овој начин и ќе имаме информација кога ќе пристигнат вакцините и да продолжи овој континуитет, истакна министерот за здравство.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...