13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Доктор Дејан Докиќ: Да се носат по две заштитни маски, или КH95.

Доктор Дејан Докиќ: Да се носат по две заштитни маски, или КH95.

Translate (Eng):[gtranslate]

Пулмологот доктор Дејан Докиќ истакна дека поради полесното ширење на британскиот сој сега е најдобро да се носат два маски или пак една КН95 маска.

„Британскиот сој се шири полесно бидејќи има мутација на спајк протеинот, со кој вирусот навлегува во клетката домаќин. Ова настанува кај неколку соеви, меѓутоа пациентите поради таа мутација може полесно да заболат од овој вирус, па заштита можеби треба да се зголеми за еден чекор повеќе. Секако тука се средствата за дезинфекција, дистанцата и евентуално носење две хируршки маски или една КН95. Подобро е да бидете посериозни во претпазливоста, а не да ги занемарувате мерките за заштита“, вели Докиќ.

РЕКЛАМА
- Реклами -