2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаРаботаaт во странство а земаат плата од Општина Охрид, а со тоа...

Работаaт во странство а земаат плата од Општина Охрид, а со тоа Општината е оштетена со над 200.000 евра?!

Скандали ја тресат Општина Охрид , од како Охридскај обзнани дека вработени државни службеници , меѓу кој и раководители на сектори во Општина Охрид , подолг временски период не се појавувале на работно место , но плата и платени придонеси секој месец редовно пристигнувале на нивните трансакциски сметки?

РАБОТАТ ВО СТРАНСТВО ,ЗЕМААТ ПЛАТА ОД ОПШТИНА ОХРИД?!

Башибузукот да биде уште поголем , скандалот кој бил јавна тајна помеѓу вработените ,најголем, во Општина Охрид редовно на платен список се воделе лица кој во изминатите три години престојувале и работеле во странство, додека нивни колеги и членови на нивните фамилии ,секојдневно ги отчукувале електроснките картички за евиденција ан работно време!? Ваквиот Башибузук феномен во Општина Охрид го знаеле сите , од раководители до градоначалникот на Општина Охрид и никој не преземал ништо, напротив ради ситен личен и партиски интерес ,ваквиот криминал го аминувале?!

Согласно Кривичниот Законик ваквото дело е казниво со казна затвор од над 5 години, но како што дознава редакцијата Охридскај , за ваквата противзаконска појава во Општина Охрид веќе две години имале сознанија началникот на СВР Охрид и Јавното Обвинитеслтво,кој не превземале ама баш ништо.

ПРОВЕРКАТА ВО СИСТЕМОТ ЗА ГРАНИЧНО УПРАВУВАЊЕ ВО МВР ЌЕ ГО РАЗОТКРИЕ КРИМИНАЛОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД.

За повеќе детали и извор кликнете ТУКА

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...