15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Вакцината на АстраЗенека нема да ја даваме на лица под 60...

Филипче: Вакцината на АстраЗенека нема да ја даваме на лица под 60 години.

„Денес има две нови соопштенија на Агенцијата за лекови во Канада и Германија, во кои што се укажува дека АстраЗенека не се дава на лица под 60 години. Поради тоа ние вечерва разговаравме и заземавме став дека нема да ја даваме на лицата под таа возраст“, информира вечерва министерот за здравство, Венко Филипче во емисијата „Клик плус“.

Тој додаде дека ќе испратат писмо до ЕМА дали и каков став ќе заземат по однос на ова.

„Ќе ги примениме овие препораки, се додека не се потврди поинаку“, соопшти Филипче.

Утре започнува масовната имунизација во земјава, со вакцините на АстраЗенека, кои во неделата пристигнаа преку Ковакс-системот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...