4.2 C
Ohrid
вторник, јануари 18, 2022
Почетна Македонија Во атарот на Дебреште кучиња скитници удавиле 80 овци

Во атарот на Дебреште кучиња скитници удавиле 80 овци

Translate (Eng):[gtranslate]

Во атарот на село Дебреште кучиња скитници удавиле 80 овци. Настанот се случил на локалната депонија кога глутница кучиња се нафрлиле на овци и ги искасапиле.

-Вчера утро, во 07.30 часот во Полициското одделение Ропотово, Б.С. од с.Дебреште пријавил дека во периодот од 27 до 30.03.2021 на место викано „Пештера“ и место викано „Крапски ореви“, атар на с.Дебреште, од страна на глутница на кучиња скитници, кои се собирале на депонија од ЈКП-Долнени, му биле удавени околу 80 овци. Се работи на расчистување на случајот, информираат од СВР Битола.

пишува: зелена берза

РЕКЛАМА