8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаВучиќ со повеќе вакцинирани Македонци од Заев и Филипче

Вучиќ со повеќе вакцинирани Македонци од Заев и Филипче

-Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција по пристигнувањето на новата донација руски вакцини „Спутник В“ од Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Заев пак се пофали дека денеска пристигнаа 20.000 вакцини „Спутник В“, донација од Србија.

-Со ова обезбеден е континуитет на процесот на вакцинација со можност за проширување на групите кои ќе бидат опфатени со имунизацијата. Голема благодарност до Република Србија, до претседателот Вучиќ и премиерката Брнабиќ за оваа втора донација од вкупно 40.000 вакцини, рече Заев.

Со овие бројки излегува дека Вучиќ има вакцинирано убедливо повеќе македонски граѓани од владата на Заев.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...