Вучиќ со повеќе вакцинирани Македонци од Заев и Филипче

-Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција по пристигнувањето на новата донација руски вакцини „Спутник В“ од Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Заев пак се пофали дека денеска пристигнаа 20.000 вакцини „Спутник В“, донација од Србија.

-Со ова обезбеден е континуитет на процесот на вакцинација со можност за проширување на групите кои ќе бидат опфатени со имунизацијата. Голема благодарност до Република Србија, до претседателот Вучиќ и премиерката Брнабиќ за оваа втора донација од вкупно 40.000 вакцини, рече Заев.

Со овие бројки излегува дека Вучиќ има вакцинирано убедливо повеќе македонски граѓани од владата на Заев.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here