7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаЗатвореник во Идризово 7 месеци лажел дека е голем бизнисмен, при што...

Затвореник во Идризово 7 месеци лажел дека е голем бизнисмен, при што измамил 7 лица само по телефон.

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 34-годишен скопјанец осомничен за измама
Триесет и четири годишен скопјанец седум месеци од Идризово, каде издржувал затворска казна, се претставувал по телефон дека е директор и успеал да измами седум лица од кои „заработил“ 315 000 денари.

Како што соопшти МВР, тој во периодот од 2 јули 2019 до 13 февруари 2020, додека бил на издржување казна затвор во Казнено-поправната установа Затвор „Идризово“ – Скопје, преку мобилен телефон лажно се претставувал како сопственик или раководител на различни фирми.

Тој успеал три лица од Тетово, двајца од Скопје, еден од село Џепчиште и еден од село Беловиште да убеди дека неговата фирма деловно ќе соработува со нив и од нив успеал да земе парични средства од околу 315 000 денари.

СВР Тетово му поднесе кривична пријава за измама.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...