11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаШахпаска: Платите се зголемуваат и во време на пандемија, минималната плата годинава...

Шахпаска: Платите се зголемуваат и во време на пандемија, минималната плата годинава ќе биде над 15.000 денари

Минималната плата годинава ќе биде над 15.000 денари, вели министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска. Таа додека дека минималната плата годинава ќе биде 15.194 денари.

„За три години имаме пораст на минималната плата за 6.000 денари. Пораката која сакаме да ја испратиме е ние навистина се грижиме за работниците и во услови на најтешка пандемија ние ги правиме согласувањата кои се согласно со закон. Во текот на целата година со носењето на сите пакети финансиски мерки сакавме да ја подржиме економијата и да го зачуваме секое работно место кое беше основен приоритет“, рече Шахпаска на Телма.

Таа вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите. ССМ бара минималецот да биде колку 60 отсто од просечната плата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...