25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот на Штип само се пофалил и се сликал со Љупче, тој...

Градоначалникот на Штип само се пофалил и се сликал со Љупче, тој денес работи за 500 денари во приватна фирма и сеуште не е осигуран.

Translate (Eng):[gtranslate]

Приказна што започна од редакцијата M»Net HD неопходната помош на татко кој се бори да обезбеди парче леб за себе и за својот малолетен син, добива поголеми размери. На почетокот наместо со млеко својот син го хранеше со вода и шеќер, денес благодарение на хуманите граѓани има потребни услови и продукти за живот. Љупче побара помош од институциите, од надлежните и како што јавноста знаеше тој добива помош, работа и градинка за неговото дете. Но Љупче вели реалноста е поинаква.

Љупче е благодарен на хуманите граѓани, кои му излегле во пресрет и му донирале и храна и се што му е неопходно нему и на неговиот малолетен син. Но, помошта општината речиси невидлива.

Во моментот кога пристигнувала храната и донацијата од хуманите граѓани еден од пријавените волонтери бил и Александар. Во телефонски разговор накратко и тој ја долови ситуацијата која таму се одвивала.

РЕКЛАМА

Стрателството на неговиот син сеуште е кај неговата мајка. Љупче вели за да си го земе старателството, од Центарот за социјална работа му барале да има стална работа и да биде осигуран.

За реалноста со која се соочува и во која живее Љупче, одговор побаравме и од втората засегната страна, од општината и првиот човек на град Штип, д-р. Николов.

Љупче денеска не бара ништо. Како што вели тој има доволно храна и облека за него и неговиот син одредено време да може да се прехранат. Единствено нешто што му остана е да добие стална работа, со која ќе може да го добие и стрателството над неговиот малолетен син.

- Реклами -