СВР Охрид со кривична пријава кон 72 годишен дедо: Од својот Фб профил поттикнувал омраза и дискриминација.

Д.В. од Скопје добил кривична од охридската полиција.

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски ситем“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.В.(72) од Скопје. Тој, на 13.01/2021 година, по објавен текст на интернет портал, од својот Фејсбук профил, постирал коментар со навредлива и заканувачка содржина, со што, поттикнувал омраза, дискриминација и насилство.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here