19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСВР Охрид со кривична пријава кон 72 годишен дедо: Од својот Фб...

СВР Охрид со кривична пријава кон 72 годишен дедо: Од својот Фб профил поттикнувал омраза и дискриминација.

Д.В. од Скопје добил кривична од охридската полиција.

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски ситем“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.В.(72) од Скопје. Тој, на 13.01/2021 година, по објавен текст на интернет портал, од својот Фејсбук профил, постирал коментар со навредлива и заканувачка содржина, со што, поттикнувал омраза, дискриминација и насилство.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...