12.7 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Караџоски: Не чуствувам одговорност за починатите од вирусот, не сум отепал никој...

Караџоски: Не чуствувам одговорност за починатите од вирусот, не сум отепал никој јас.

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџоски на денешната прес-конференција на која беа соопштени построги мерки, упати апел до новинарите и вели дека нема да одговори на пораки од новинари во недела. За тоа дали чувствува одговорност за високата бројка на заразени и починати, тој вели дека не гледа причина бидејќи, како што кажа, не утепал никого.

Зошто не побарате одговорност од Борис Џонсон или од Меркел. Постојат случаи каде луѓе умира во ходници. Ми пишувате пораки во недела. Не можам да се претворам во дневен информатор и нема да одговорам на новинарите во недела. Не можам да одговорам во недела кога во понеделник треба да се состанеме. Сите го гледаме собирањето пред Силбо и Универзална сала, кај Апче… и добивам многу такви фотографии. Да бидеме реални и да сфатиме дека сега ни треба заедничка слога за да испливаме од оваа ситуација. Претходно одговорив, не сум утепал никого за да понесам одговорност. Не сакам да бидам вулгарен, но ајде кога барате одговорност дајте аргументи”, вели Караџовски како одговор на прашањето дали некој ќе понесе одговорност за состојбата со ковид-19.

РЕКЛАМА
- Реклами -