15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаМВР издавало пасоши на нарко босови од балканот со украден идентитет од...

МВР издавало пасоши на нарко босови од балканот со украден идентитет од македонски граѓани

Опозицијата открива нов скандал”Мафија”.Високи партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека Македонија од декември 2017 до јануари 2021година им издавала пасоши на припадници на криминални структури. Според истите извори меѓу оние кои добиле пасош се Јован Вукотиќ од таканаречениот Шкаљарски клан од Котор и Седат Пекир турки нарко бос.

Според ВМРО-ДПМНЕ името на Вукотиќ во пасошот е Ѓорѓи Андонов, а за сето ова постојат и докази односно документи. Исто така според информациите од партијата Вукотиќ кога бил уапсен во Турција признал дека има македонски пасош и дека фотографијата во него е негова. Со македонскиот пасош помнинал 6 држави и отворил банкарски сметки, велат во ВМРО-ДПМНЕ. Седат Пекир пак, бил уапсен па протеран од Македонија. Потоа се појавил во полициска станица во Драчево да извади документи, брифира опозицијата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...