17.4 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Oд најавената масовна имунизација во Охрид вакцинирани се 180 граѓани.

Oд најавената масовна имунизација во Охрид вакцинирани се 180 граѓани.

Translate (Eng):[gtranslate]

Доколку продолжиме со ова бавно темпо на имунизација, Македонија не ќе може само за година до две да не вакцинира !!!

Од почетокот на имунизацијата против COVID-19, во Охрид се вакцинирани 180 граѓани над 77 години и хронично болни.

Се користи вакцината на „АстраЗенека“ вакцинирањето се одвива по тремини дадени на 10 минути и засега сé е во ред, вели за Супер радио и InPress д-р Соња Мариноска раководител на Службата за здравствена заштита на деца и младинци.

РЕКЛАМА

– Од 31-ви март кога почна вакцинацијата до денес се вакцинирани 180 пациенти. Од предвивените термини има и одложени, ги одлага доктор, тој одлучува за потребата и кои пациенти ќе бидат одложени за 2-3 дена, една недела или за подолго време. Пациените после прегледот остануваат на набљудување 15-на минути. Горе долу бројката за вакцинирање во еден ден е задржана, вели д-р Мариноска.

Подвлече дека засега од страна на пациентите не се пријавени несакани ефекти како последица на вакцинирањето.

ЈЗУ Здравствен дом Охрид доби 800 вакцини од производителот „Астра Зенека“. Закажувањето оди преку преку матичен доктор во системот Мој термин, а добиени се 70 термини во денот, од понеделник до петок од 08:00 до 20:00 часот.
Вакциналниот пункт се наога во просториите на Службата за превентивна здравствена заштита на деца и младинци.

извор: ИнПрес

- Реклами -