19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаOд најавената масовна имунизација во Охрид вакцинирани се 180 граѓани.

Oд најавената масовна имунизација во Охрид вакцинирани се 180 граѓани.

Доколку продолжиме со ова бавно темпо на имунизација, Македонија не ќе може само за година до две да не вакцинира !!!

Од почетокот на имунизацијата против COVID-19, во Охрид се вакцинирани 180 граѓани над 77 години и хронично болни.

Се користи вакцината на „АстраЗенека“ вакцинирањето се одвива по тремини дадени на 10 минути и засега сé е во ред, вели за Супер радио и InPress д-р Соња Мариноска раководител на Службата за здравствена заштита на деца и младинци.

– Од 31-ви март кога почна вакцинацијата до денес се вакцинирани 180 пациенти. Од предвивените термини има и одложени, ги одлага доктор, тој одлучува за потребата и кои пациенти ќе бидат одложени за 2-3 дена, една недела или за подолго време. Пациените после прегледот остануваат на набљудување 15-на минути. Горе долу бројката за вакцинирање во еден ден е задржана, вели д-р Мариноска.

Подвлече дека засега од страна на пациентите не се пријавени несакани ефекти како последица на вакцинирањето.

ЈЗУ Здравствен дом Охрид доби 800 вакцини од производителот „Астра Зенека“. Закажувањето оди преку преку матичен доктор во системот Мој термин, а добиени се 70 термини во денот, од понеделник до петок од 08:00 до 20:00 часот.
Вакциналниот пункт се наога во просториите на Службата за превентивна здравствена заштита на деца и младинци.

извор: ИнПрес

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...