23.6 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Во струшките села Лабуништа,Татеши, Велешта и Подгорци не се заинтересирани за вакцинација.

Во струшките села Лабуништа,Татеши, Велешта и Подгорци не се заинтересирани за вакцинација.

Translate (Eng):[gtranslate]

Нема интерес за вакцинација против Ковид-19 oд струшките села Лабуништа,Татеши, Велешта и Подгорци. И додека со АстраЗенека во градот на мостовите за само два дена се вакцинирале 61 повозрасен граѓанин, во Вевчани 40 лица во населените места кои гравитираат околу општината воопшто нема одзив. Дел од граѓаните иако се пријавиле кај матичните лекари не се појавиле на закажаните термини.

Од Здравствениот дом од Струга велат дека формирани се медицински тимови кои одат на терен за вакцинирање на лица кои не се во можност да дојдат до вакциналните пунктови.

Здравствените работници апелираат до граѓаните што поскоро да се вакцинираат бидејќи како што посочуваат тоа е најефикасниот и најбезбеден начин за да се заштитат од вирусот и да се стави крај на пандемијата.

РЕКЛАМА
- Реклами -