11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаВо струшките села Лабуништа,Татеши, Велешта и Подгорци не се заинтересирани за вакцинација.

Во струшките села Лабуништа,Татеши, Велешта и Подгорци не се заинтересирани за вакцинација.

Нема интерес за вакцинација против Ковид-19 oд струшките села Лабуништа,Татеши, Велешта и Подгорци. И додека со АстраЗенека во градот на мостовите за само два дена се вакцинирале 61 повозрасен граѓанин, во Вевчани 40 лица во населените места кои гравитираат околу општината воопшто нема одзив. Дел од граѓаните иако се пријавиле кај матичните лекари не се појавиле на закажаните термини.

Од Здравствениот дом од Струга велат дека формирани се медицински тимови кои одат на терен за вакцинирање на лица кои не се во можност да дојдат до вакциналните пунктови.

Здравствените работници апелираат до граѓаните што поскоро да се вакцинираат бидејќи како што посочуваат тоа е најефикасниот и најбезбеден начин за да се заштитат од вирусот и да се стави крај на пандемијата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...