20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветСрпскиот глумец и водител, Милан Калиниќ осуден на 10 месеци затвор.

Српскиот глумец и водител, Милан Калиниќ осуден на 10 месеци затвор.

Српскиот глумец и водител, Милан Калиниќ, е осуден на условна казна десет месеци затвор за тепачката што ја предизвика на натпреварот Црвена Ѕвезда – Партизан во април 2019 година. Тој не смее да го повтори делото во следните две години, во спротивно казната ќе ја служи во затворот во Белград.

Покрај условната затворска казна, Калиниќ е казнет и со 850 евра, а забрането му е да присуствува и на натпреварите на Црвена Ѕвезда една година. Дополнително, секој пат кога ќе играат кошаркарите на Ѕвезда, Калиниќ ќе мора да се пријави во полициска станица и да остане таму до крајот на натпреварот.

Во образложението на пресудата се вели дека е докажано дека Калиниќ имал намера да предизвика немири, а не да ги спречува.

„Калиниќ е виновен за напад врз оштетениот пред почетокот на натпреварот, откако му ставил јакна на главата и го удирал со тупаници. Судот смета дека вината е докажана и прашањето е само дали Калиниќ реагирал на таков начин со цел да се спречат понатамошни немири или да се предизвикаат. Бидејќи на фотографијата се гледаат двајца членови на обезбедувањето до него, утврдено е дека целта не е да се спречат, туку да се предизвикаат немири“, стои во образложението на пресудата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...