22.8 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Шилегов: Се надевам дека коњот ќе биде отстранет од централниот плоштад и...

Шилегов: Се надевам дека коњот ќе биде отстранет од централниот плоштад и ја охрабрувам Општина Центар да продолжи со активностите за отсранување..

Translate (Eng):[gtranslate]

Се надевам дека коњот ќе биде отстранет од централниот плоштад и ја охрабрувам Општина Центар да продолжи со политиката за отстранување на овие елементи, изјави скопскиот градоначалник Петре Шилегов за грчки Етнос.

Тој додаде дека сепак тоа не е нешто што може да го побара бидејќи не е негова надлежност.

– Нема потреба да имаме специфичните градби во центарот на градот. Тие не се дел од нашата традиција, нашата култура. Нема смисла да се биде таму. Бескорисни се, рече Шилегов.

РЕКЛАМА

Добро е за нашите градови да соработуваат, но за жал, не успеавме да се сретнеме во периодот на пандемијата, вели градоначалникот на Скопје Петре Шилегов за грчкиот портал „Етнос.гр“ и додава дека испратил честитки до градоначалниците на Атина и Солун кога беа избрани пред две години.

- Реклами -