15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаKрива Паланка на нозе: Пет дена ни трага ни глас, од 78...

Kрива Паланка на нозе: Пет дена ни трага ни глас, од 78 годишната бабичка.

Веќе пет дена трае потрагата по исчезнатата жена од кривопаланечкото село Конопница, која е пријавена за исчезната откако во петокот, 2 април, се оддалечила во непознат правец од сопствениот дом.

Од семејството Ѓоргиевски апелираат сите граѓани што имаат каква било информација да ги контактираат.

Во потрагата од вчера, во координација со Министерството за внатрешни работи, се вклучени тимови од локалната самоуправа, од Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи, од Црвен крст Крива Паланка, Одделение за внатрешни работи Крива Паланка и граѓани.

– На ден 2 април 2021, околу 14 часот, во околината на село Конопница, Крива Паланка, исчезната е Цветанка Ѓоргиевска. По неколкудневна неуспешна потрага, од вчера вклучени се претставници и теренски моторни возила од Општина Крива Паланка, ЈП Комуналец, ДЗС, ЦУК, ТППЕ Крива Паланка, ОО Црвен Крст, ОВР Крива Паланка, РЦ Север, поединци и граѓани. Во текот на денот во пребарувањето се вклучи и дрон технологија. Се апелира сите кои имаат некаква информација да ја споделат навремено. Личноста има 78 години и беше во добра витална состојба, информираат членовите на семејството.

Оттаму посочуваат доколку некој ја видел или ја види, да пријави во надлежните институции.

И старешините од Извидничкиот одред „Наум Наумовски -Борче” од Крива Паланка се вклучија во потрагата, формирајќи тим за спасување и потрага по исчезнати лица, кој предводен од искусни извидници ќе врши ребарување на терен со цел пронаоѓање на исчезнатата.

Апел до граѓаните на Крива Паланка. На ден ( 02.04.2021) околу 14:00 часот, Цветанка Ѓоргиевска е исчезната во околината на с.Конопница, област Славиште.
Има 78 години,ако некој ја видел или ќе ја види ве молам контактирајте на 078485076
071929728

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наздравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...