13.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Денеска е денот на Ромите - Честитки до сите а посебно нашите...

Денеска е денот на Ромите – Честитки до сите а посебно нашите читатели

Translate (Eng):[gtranslate]

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на Ромите – ден на славење на ромската култура и традиција како нераскинлив дел од нашето мултиетничко, мултикултурно, мултијазично и мултирелигиско општество.

Но, во исто време на овој ден се истакнува и одбележува континуираната борба против дискриминацијата, сегрегацијата и маргинализацијата со кои Ромите се соочуваат секојдневно во речиси сите оштествени сфери. Дополнително, ваквата ранливост на Ромите е зголемена во време на пандемијата, предизвикана од Ковид-19, бидејќи голем дел од ромската етничка заедница се соочува со екстремна сиромаштија, супстандардни услови за живот и недостиг на адекватна здравствена заштита.

Нека е честит денот за многу години

РЕКЛАМА
- Реклами -