13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаСветЕрдоган по султански- Мажите на фотеља а за Урсула каучот -остана без...

Ердоган по султански- Мажите на фотеља а за Урсула каучот -остана без столче (Видео)

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, на средбата со турскиот преседател Реџеп Таип Ердоган во вторникот, била третирана како политичар од втор ранг, и за разлика од нејзниот колега, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, наместо на столче била принудена да седи на кауч.

„Во врска со инцидентот, важно е дека претседателката требаше да има исто столче и да биде соодветно третирана како и претседателот на Европскиот совет и турскиот претседател“, изјави портпаролот на Европската комисија, Ерик Мамер, според кој шефицата на Европската комисија има ист протоколарен ранг како и Мишел.

Тој додаде дека дер Лејен одлучила да продолжи состанокот и дала приоритет на содржината, а не на протоколот. Но, побарала од нејзиниот тим да преземе соодветни контакти, со цел да не се случи ваков инцидент во иднина.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...