Ердоган по султански- Мажите на фотеља а за Урсула каучот -остана без столче (Видео)

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, на средбата со турскиот преседател Реџеп Таип Ердоган во вторникот, била третирана како политичар од втор ранг, и за разлика од нејзниот колега, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, наместо на столче била принудена да седи на кауч.

„Во врска со инцидентот, важно е дека претседателката требаше да има исто столче и да биде соодветно третирана како и претседателот на Европскиот совет и турскиот претседател“, изјави портпаролот на Европската комисија, Ерик Мамер, според кој шефицата на Европската комисија има ист протоколарен ранг како и Мишел.

Тој додаде дека дер Лејен одлучила да продолжи состанокот и дала приоритет на содржината, а не на протоколот. Но, побарала од нејзиниот тим да преземе соодветни контакти, со цел да не се случи ваков инцидент во иднина.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here