29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев- Месецов очекувам да го завршиме со 300 илјади вакцини

Заев- Месецов очекувам да го завршиме со 300 илјади вакцини

На прес-конференцијата во Владата, на новинарско прашање премиерот Заев  информира дека според информациите со кои располага ќе пристигнат првите дози од досега договараните вакцини од неколку производители и преку различни механизми.

„Очекуваме првите количини да бидат околу 100 илјади вакцини преку Европската унија од пратката за Западен Балкан, а идната недела би требало да очекуваме да пристигнат нешто повеќе од 20 илјади дози од оваа пратка. Ја очекуваме првата пратка од ‘Фајзер’ со која компанија имаме договор за над 800 илјади вакцини, потоа вакцини преку ковакс-механизмот, а ги очекуваме и вакцините од Кина, односно договорените 200 илјади дози. Очекуваме и позначителна количина од договорените 200 илјади дози од рускиот Спутник’, рече Заев нагласувајќи дека ги вклучува и веќе пристигнатите вакцини, како и втората донација која ќе пристигне од Србија

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...