7.2 C
Ohrid
среда, декември 6, 2023
ПочетнаМакедонијаНајголемиот турски нарко бос Седат Пекер, имал македонски пасош.

Најголемиот турски нарко бос Седат Пекер, имал македонски пасош.

Турскиот нарко бос Седат Пекер во Македонија имал редовни средби со лица од власта. Тој во нашата држава живееше со лажен идентитет и име Џадим Адемовски. При својот престој тука, остварил средби со пратеникот од владејачкото мнозинство и коалиционен партнер на СДСМ, Енес Ибрахим, како и со бизнисменот Сефер Цаноски, чиј татко е исто така во коалиција со Заев. Пекер во Македонија си имал и свое лично обезбедување, а еден од нив и вработен полицаец во МВР. Премиерот не одговори на прашањето, дали можеби и тој имал средба со турскиот нарко бос. Потврди дека знаел за средби на неговите коалициони партнери со Пекер, но кажа дека за тоа не сме можеле да ги обвинуваме.

-Јас сум запознаен дури и кој од колегите од партнерите партии имале средба на негово барање, низ чаршијата, на други места. Апсолутно не може да каже никој дека некој има вина поради тоа, заради тоа што нормално кога некој ќе побара средба, некој да ја закаже средбата. Но, како што гледате институциите работат и го испорачаа резултат, изјави Заев.

Додека опозицијата директно обвинува дека лица од врвот на власта се поврзани со Пекер, споменувајќи ги имињата на Заев и Спасовски, премиерот го фали министерот за внатрешни работи. Вели одлично ја завршил акцијата, иако во моментов се осомничени само 10 лица вработени како обични полициски службеници во МВР, но не и некоја поголема фигура.

-Министерот Спасовски финишираше со една повеќемесечна истрага, соопштувајќи ја во јавноста. Истрага работена со меѓународни партнери и тоа е сериозно, заради зајакнатата наша соработка со меѓународната заедница како земја членка на НАТО, но и заради традиционалните добри соработки со меѓународните партнери. Во изминатиот период фатени се бегалци стотици на број, изјави Заев.

Заев не одговори и дали власта знае каде се оние кои досега се објавени дека ги пасошите, за одговор не прати кај министерот за внатрешни работи Спасовски, кој на последниот прес беше и повеќе од штедлив на зборови, не откривајќи никакви детали. На социјалните мрежи беше објавено и видео на кое се тврди дека Седат Пекер низ Скопје се движи непречено со полициска придружба.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Се огласија од партијата на убиецот Палчо: Изразуваме најдлабоко и најискрено сочуство за загубата на два човечки живота, младата Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

За прв пат, по три дена се огласија од политичката партија „Десна“ откако стана јасно дека нивниот претседател извршил две убиства. Од партијата велат...

Долгогодишни другарчиња: Шоферот на Палчо имал и фотографија со Велибор Манев !!!

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец со иницијали С Д...

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување, како што се шпекулираше туку била застрелана, соопшти...

Ова е уапсениот возач на Палчо: Откако бил уапсен детално ги кажал плановите на бегалецот – сам постирал слики на ФБ додека се возел...

Лицето С Д од Струмица татко на две деца е возачот кој го превезувал Љупчо Палевски Палчо осомничен за убиството на 14 годишната Вања,...