-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаСестра Тина Гоџоска од Инфективно Охрид: Тагуваме за секој изгубен живот, оздравените...

Сестра Тина Гоџоска од Инфективно Охрид: Тагуваме за секој изгубен живот, оздравените ги испраќаме со насмевка

Тина Гоџоска, медицинска сестра од Инфективното одделение во Општата болница во Охрид: Тагуваме за секој изгубен живот, оздравените ги испраќаме со насмевка.

Здравствените работници секојдневно се соочени со предизвикот да се спаси секој еден заболен од ковид-19. Деновите се тешки, уморот е голем, но и тагата бидејќи бројот на починати на дневна основа никако не се намалува.

Медицинската сестра Тина Гоџоска од Инфективното одделение во Општата болница во Охрид, секое утро е на работа. Се грижи и за хоспитализираните, но и за оние кои доаѓаат на преглед амбулантски. Работата со најтешко заболените кои се борат за живот е нешто што не би сакала никогаш да се повтори.

„24 часа сме ангажирани, со пациенти сме и на одделение и во амбуланта, постојана грижа делење терапија, охрабрување во нивните тешки денови. Тука сме за нив. Се случува и тие да не охрабруваат да издржиме, взаемно си помагаме и се бодриме. Не имаат само нас. Тешки се овие денови и затоа сме посебно среќни што голем број си заминаа од тука здрави. Со насмевка ги испраќаме“, вели Гоџоска.

Работи веќе 25 години, последнава ковид-година ситуацијата ги зближила во секојдневна борба низ тешки и болни моменти, но и среќни кога ги испраќаат оздравените пациенти. Уморот е голем, но сила имаме да издржиме до крај, вели Гоџоска.

Првите месеци од пандемијата биле најсташни, не знаеле со што се соочуваат, но подоцна сфатиле дека заштитната опрема, скафандер, три пара ракавици, каљачи, маски може да ги заштити од смртоносниот вирус.

Гоџоска додава дека на самиот почеток од пандемијата воопшто не се гледала ниту со домашните ниту со блиските пријатели. Приватниот живот на здравствените работници потполно се сменил.

 

„Не се гледавме со постарите, внимаваме да не ги заразиме. Сега со вакцината ќе може некако полесно да функционираме“, вели Гоџоска која за среќа не заболела благодарение, како што вели, на почитувањето на мерките и носењето заштитна опрема.

„Вакцината ќе не спаси од овој пекол кој го преживуваме. Навистина сме уморни од самиот почеток сме на првата линија на фронтот и чекаме ден да се избориме со овој невидлив непријател“, додава таа.

Деноноќно се води грижа за секој еден пациент, деноноќно трае борбата за секој еден живот, а по многу поминати часа во заштитната опрема фали и воздух.

За повеќе детали тука:ohridnet

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и...

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...