25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Владиците Петар и Агатангел хоспитализирани во Систина, и двајцата се позитивни на...

Владиците Петар и Агатангел хоспитализирани во Систина, и двајцата се позитивни на вирусот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Владиците Петар и Агатангел се хоспитализирани во приватната болница „Систина“ откако добиле позитивен тест на ковид-19, објави Сител.

Владиката Петар за телевизијата изјавил бил хоспитализиран од 23 март, поради превентива од можни компликации. Сега се чувствувал добро, но го чека негативениот тест за да си оди дома. Апелира до верниците сериозно да ја разберат состојбата со вирусот.

Претседателот на Комисијата за односи со верските заедници, Даријан Сотировски, апелира и верските лица што поскоро да бидат опфатени со процесот на имунизација.

РЕКЛАМА

Пред неколку дена, верските лидери на средба со премиерот Зоран Заев упатија апел до сите верници да ги почитуваат мерките против ковид-19 донесени од Владата, особено во периодот во кој претстојат празници.

- Реклами -